در تمام موتورخانه های که از منبع کویل دار برای گرمایش آب استفاده می‌کنند در طول عمر خود حداقل یک بار به نصب و تعویض منبع کویل دار نیاز خواهند داشت.

عمر مفید ساختمان و ابنیه حدود ۳۰ سال در نظر گرفته می شود اما عمر مفید تاسیسات مکانیکی یا همان موتورخانه حدود ۱۵ سال است.
یعنی هر ساختمان در طول عمر مفید خود حداقل یک بار تجهیزات موتورخانه آن تعویض می شود با توجه به سختی آب و مشکلات ناشی از آن این موضوع برای منبع کویل دار ممکن است بیشتر تکرار شود.

نصب منبع کویل دار

اگر ساختمان به تازگی ساخته شده است و موتورخانه در حال اجراست نیاز به نصب منبع کویل دار است.
نصب منبع کویل دار فقط وصل کردن لوله های آن نیست و باید به گونه ای اینکارباید انجام شود تا در زمان بهره برداری از آن بالاترین راندمان و کمترین هزینه ها به همراه داشته باشد.

نصب منبع کویل دار

سعیی کردیم در این مقاله نکات مهم برای نصب منبع کویل دار را بیان کنیم. توجه به این نکات باعث می‌شود نصب منبع کویل دار بی نقص و با کمترین هزینه انجام شود.

شاید شما هم نکاتی را بدانید یا حوادثی ناشی از نصب غیر اصولی منبع کویل دار اتفاق افتاده باشد که در زمان نصب باید به آن توجه شود این نکات را در قسمت دیدگاه در پایین صفحه به اشتراک بگذارید.

نصب منبع کویل دار نکات زیادی دارد که سعی کردیم در چند دسته بندی آن را بیان کنید

محل نصب منبع کویل دار

یکی از مهمترین و اولین نکاتی که در اجرای موتورخانه و درخصوص شرایط نصب باید در نظر گرفت محل نصب منبع کویل دار است.

برای محل نصب منبع کویل دار به این موضوع دقت کنید که پس از چند سال ممکن است منبع آسیب دیده و نیاز به تعویض منبع کویل دار باشد پس دسترسی آسان، امکان جابجایی و تعویض در نظر گرفته شود.
فراموش نکنید درب موتورخانه شوفاژ باید متناسب با اندازه تجهیزات به خصوص منبع کویل دار باشد.
ارتفاع و عرض درب موتورخانه به گونه‌ای باشد که بدون نیاز به تخریب بتوان منبع را از آنجا خارج و منبع جدید را وارد موتورخانه کرد.

محل نصب منبع کویل دار را به گونه ای طراحی و انتخاب کنید که عایق کاری یا تعمیرات در صورت لزوم به سادگی انجام شود و دسترسی به تمام زوایا منبع کویل دار امکانپذیر باشد.

هر منبع کویل دار در بازه زمانی بین ۱ تا ۵ سال نیاز به اسید شویی دارد. سیستم لوله کشی و محل نصب منبع کویل دار برای انجام این کار بسنجید.

در زمان انجام تعمیرات یا اسید شویی منبع کویل دار نیاز است که شیر های ورودی و خروجی بسته و شیر تخلیه باز شود. پس  محل نصب منبع دوجداره را طوری انتخاب کنید که دسترسی به تمام شیرآلات به خصوص شیر تخلیه به سادگی انجام می شود.

اگر فضای موتورخانه شما به گونه‌ای است که ممکن است است یکی یا تعدادی از شیر آلات یا تجهیزات منبع دور از دسترس قرار گیرد میتوانید در زمان خرید منبع کویل دار محل اتصالات روی منبع را به صورت سفارشی مشخص کنید.

محل نصب منبع کویل دار باید صاف و بدون پستی و بلندی باشد در صورت امکان استفاده از فونداسیون متناسب با وزن و ابعاد منبع کویل دار بسیار مفید خواهد بود.
یک منبع کویل دار ۱۰۰۰ لیتری با احتساب وزن بدنه و آب داخل آن حدود ۱۵۰۰ کیلوگرم یعنی یک و نیم تن وزن خواهد داشت در صورتیکه محل نصب آن صاف و تراز نباشد امکان وارد شدن نیروی بیش از حد به یکی از پایه ها و آسیب در منبع وجود دارد.

نحوه لوله کشی در نصب منبع کویل دار

همانطور که گفته شد اسید شویی منبع کویل دار، تعمیر منبع کویل دار، تعویض منبع کویل دار و مواد مشابه در طول عمر استفاده از آن امری اجتناب ناپذیر است.
پس اتصالات و نحوه لوله کشی در نصب منبع کویل دار را به گونه ای انتخاب کنید که با کمترین تخریب یا تغییر بتوان فعالیت لازم روی منبع کویل دار را انجام داد.

بهتر است در نحوه لوله کشی در نصب منبع کویل دار از اتصالات باز شوند مانند مهره ماسوره و فلنج در محل مناسب استفاده شود این کار باعث می شود در زمان اسید شویی بدون نیاز به برش و آسیب به لوله ها، کویل از مدار جدا شده و سپس به سادگی مجدد نصب شود.

لوله کشی و نصب منبع کویل دار

نکته دیگر نحوه لوله کشی در نصب منبع کویل دار استفاده از ساپورت و نگهدارنده های خطوط لوله هستند زیرا شما برای انجام هر نوع فعالیت بروی منبع مجبور به جدا کردن آن از سیستم لوله کشی هستید. پس تحمل وزن لوله و کنترل گشتاور ناشی از وزن آن میتواند از آسیب به سیستم جلوگیری کند.

لوله کشی صحیح فاضلاب متناسب با حجم منبع  کویل دار جهت تخلیه آب در زمان انجام تعمیرات بسیار مهم است.

کفشور با سایز و در محل مناسب باید نصب و به صورت دوره ای نظافت و بازبینی شود.

در بسیاری از اوقات سوراخ شدن یا آسیب دیدگی منبع کویل دار به صورت اتفاقی بدون علائم قبلی اتفاق می‌افتد آماده به سرویس بودن کفشور و دیگر اتصالات باعث آمادگی بیشتر ما برای مواجهه با این حوادث می شود و از آسیب به دیگر تجهیزات موتورخانه جلوگیری می کند.

موتورخانه را در نظر بگیرید که منبع کویل دار آن با حجمی حدود ۲۰۰۰ لیتر شبانه دچار آسیب شود و این حجم از آب نشت می کند اگر کفشور دچار گرفتگی باشد و این آب به خوبی  تخلیه نشود موتورخانه دچار آبگرفتگی شده چه بسا ممکن است به تجهیزات الکتریکی و ممکانیکی آسیب وارد شود.

تعویض منبع کویل دار

پس از مدتی کارکرد منبع، ورق گالوانیزه آن دچار فرسودگی و نهایتا سوراخ خواهد شد متاسفانه با توجه به افزایش قیمت منبع کویل دار و هزینه تعویض منبع کویل دار شاید گزینه اول در ذهن شما جوشکاری و تعمیر آن باشد.

جلوتر در خصوص تعمیر منبع کویل دار بیشتر توضیح داده خواهد شد.

اما در اینجا در مورد گزینه دوم یعنی تعویض منبع کویل دار صحبت خواهیم کرد.
اگر تصمیم به تعویض منبع کویل دار گرفتید مطالب زیر را حتما کامل بخوانید تا تعویض منبع ساده تر و کم هزینه تر انجام شود و در زمان خود نیز صرفه جویی کنید.

اما اگر تمام نکات نصب را در نظر گرفته باشید باز هم مشکلاتی در زمان تعویض ممکن است گریبان گیر شما شود. مثلا به دلیل عدم آب بند بودن شیرها موتورخانه مجبور به تخلیه کل آب سیستم و همچنین قطع کردن آب ساختمان در تمام طول مدت زمان تعویض منبع کویل دار شوید.

اگر شیر ها آسیب دیده خراب هستند یا به خوبی کار نمی کنند بهتر است در زمان تعویض منبع کویل دار این شیرها نیز تعویض یا سرویس شوند.
مطمئنا تعویض این شیرها در زمان تعویض منبع کویلی هزینه بسیار کمتری برای شما به همراه خواهد داشت.

در نکات نصب منبع کویل دار بیان شد که بهتر است عرض درب موتورخانه متناسب با ابعاد تجهیزات موتورخانه در نظر گرفته شود که منبع کویل دار یکی از آنهاست. اگر به هر دلیلی عرض درب موتورخانه کمتر از قطر منبع است تعویض منبع کویل دار دچار مشکل خواهد شد در این مرحله ۳ راهکار را می توان پیشنهاد داد:

 1.  سفارش منبع جدید متناسب با عرض درب موتورخانه که در این حالت باید بدانید کم کردن قطر منبع باعث افزایش ارتفاع یا طول آن میشود پس سوال مهم این است آیا در محل نصب منبع کویل دار فضای کافی برای این افزایش طول یا ارتفاع وجود دارد؟
  اگر فضای کافی برای انجام این کار وجود دارد منبع قدیمی باید برش خورده و به صورت تکه تکه خارج شود و منبع جدید که متناسب با عرض در موتورخانه و شرایط فضای موتورخانه سفارش داده شده، وارد و نصب شود.
 2.  تخریب درب موتورخانه و نصب مجدد پس از انجام عملیات تعویض منبع کویل دار است شاید این کار زیاد مقرون به صرفه نباشد مخصوصا اگر موتورخانه در فضای پارکینگ وجود داشته باشد و دیوارها سنگ، کاشی یا سرامیک شده باشد در چنین شرایطی  با تخریب در موتورخانه و آسیب به دیوارهای مجاور حتی پس از ترمیم ممکن است چهره و نمای پارکینگ زیبایی خود را از دست بدهد.
 3.  پیشنهاد آخر جایگزینی منبع کویل دار با مبدل صفحه ای

تعویض منبع کویل دار با مبدل صفحه ای

تعویض منبع کویل دار با مبدل صفحه ای خود نکات مثبت و منفی به همراه دارد

اگر بخواهیم به صورت مختصر و مفید بگوییم:

 • مبدل صفحه فضای بسیار کمتری اشغال می کند
 • راندمان بسیار بالایی دارد
 • مصرف انرژی را کاهش خواهد داد

این موارد جزو نکات مثبت آن است

تعویض منبع کویل دار

اما با تعویض منبع کویل دار با مبدل صفحه ای باید بدانید که :

 • حجم ذخیره آب گرم مصرفی را از دست خواهیم داد
 • مبدل صفحه ای نیاز به سرویس و توجه بیشتر دارد زیرا در مقابل رسوب بسیار حساس تر خواهد بود و در صورت عدم از سوی در زمان مناسب دچار آسیب شدید خواهد شد
 • مبدل صفحه ای به شدت به پمپ گردش آب موتورخانه وابسته است و در صورت خاموش شدن یا خرابی آن دیگر قادر به تولید آب گرم نخواهد بود

این چند نکته مهم هم جزء موارد منفی مبدل صفحه ای بود.
البته نکات مثبت و منفی به اینجا ختم نمی شود و در مقاله ای جداگانه به آن پرداخته ایم.

اگر نیاز به اطلاعات بیشتری دارید مطالعه صفحه نصب مبدل صفحه ای و همچنین اسید شویی مبدل صفحه ای را به شما پیشنهاد می کنیم.

اگر سوالی برای شما در خصوص تعویض منبع کویل دار با مبدل صفحه پیش آمد به سادگی با درج آن سوال در قسمت دیدگاه در کوتاهترین زمان ممکن به پاسخ خود برسید.

زمان تعویض منبع کویل دار

اگر منبع قبلا دچار آسیب شده و به صورت موقت آن را تعمیر کرده اید اما قصد تعویض منبع کویل دار را دارید بهتر است این کار را در فصل تابستان انجام دهید.
زیرا همانطور که قبلا گفته شد در صورت خرابی شیر ها و عدم آب بندی آنها با تخلیه آب موتورخانه مشکلی برای واحدها به وجود نخواهد آمد همچنین نیاز به آب گرم مصرفی در فصل تابستان کمتر خواهد بود و این مورد حساسیت طول زمان تعویض منبع کویل دار را کاهش میدهد.

زمان مورد نیاز برای تعویض منبع بر اساس ظرفیت، محل نصب، نوع سیستم لوله کشی و غیر متغیر است اما به طور تقریبی هر منبع کویل دار به ۱ الا نهایتاً ۲ روز زمان برای تعویض نیاز خواهد داشت.

پیشنهاد می شود قبل از تعویض منبع با سرویس کار خود در خصوص مدت زمان انجام کار مشورت فرمایید.

برای کاهش زمان تعویض منبع کویل دار سعی کنید از شب قبل شیرهای موتورخانه و آب ورودی به منبع را بسته و در صورت امکان آب منبع را تخلیه کنیم بهتر است این کار را با  مشورت سرویس کار خود انجام دهید.

اگر در فصل تابستان هستید می‌توانید موتورخانه را به طور کامل خاموش کنید.

برای کاهش زمان تعویض منبع کویل دار قبل از تخلیه آب منبع کشفور را بررسی کنید اگر نیاز به سرویس ، فنر زدن یا بازکردن دارد این کار حتماً قبل از تخلیه انجام شود.

هزینه تعویض منبع کویل دار

براساس آنچه تا الان گفته شد با توجه به نوع منبع، محل نصب و شرایط لوله کشی هزینه تعویض منبع کویل دار متغیر خواهد بود و نمی توان عدد ثابت یا فرمول خاصی برای محاسبه آن اعلام کرد.

اما با در نظر گرفتن تمام نکاتی که تا الان گفته شد می توان هزینه تعویض منبع کویل دار را کاهش داد
بیشترین نکات کاهش هزینه به زمان نصب برمیگردد.

هزینه تعویض منبع کویل دار شامل چند مورد است:

 • یک هزینه خرید منبع کویل دار
 • اجرت تعویض منبع کویل دار
 • هزینه خرید لوله و اتصالات مورد نیاز
 • هزینه حمل و نقل منبع کویل دار از کارگاه تا ساختمان

آیا قصد استعلام قیمت منبع کویل دار را دارید؟

پیشنهاد می کنیم در زمان استعلام قیمت تعویض منبع کویل دارتمامی موارد را استعلام و در نظر بگیرید.

در صورت خرید منبع کویل دار  از ایران سرویس کار و عقد قرارداد تعویض منبع کویل دار با این شرکت ، حمل و نقل برای شما رایگان خواهد بود

یک نکته کوچک اما مهم:
بسیاری از سرویسکاران هزینه تعویض منبع کویل دار را به صورت کلی و با احتساب هزینه خرید لوله اتصالات مورد نیاز بیان می کند.
شاید برای شما این گونه برآورد قیمت بسیار دلپذیر تر باشد اما بهتر است هزینه تعویض منبع کویل دار جداگانه و هزینه مورد نیاز جهت خرید اتصالات جداگانه محاسبه شود

زیرا وقتی سرویس کاری این دو قیمت را با هم بیان می کند و قرارداد عقد میشود جهت کاهش هزینه ها ممکن است برخی از اتصالات که نیاز به تعویض دارند را تعویض نکنند یا از اجناس ارزان قیمت و غیر استاندارد استفاده کنند.

البته همه سرویسکاران بدین شکل نخواهند بود اما بهتر است هزینه خرید اتصالات را خود شما بر عهده بگیرد و سرویسکار بر اساس تجربه به خود هزینه را به صورت پیش بینی به شما اعلام کند. در زمان انجام تعویض براساس نیاز واقعی خرید و هزینه پرداخت شود.

هرگز سعی نکنید برای کاهش هزینه تعویض منبع کویل دار از خرید بعضی تجهیزات فرسوده که نیاز به تعویض دارند سر باز بزنید.

مطمئنا این تجهیزات خراب تاثیر خود را به زودی خواهند داشت و ممکن است منبع تازه تعویض شده شما را دچار آسیب کند.
مهره ماسوره را در نظر بگیرید که فرسوده شده و به خوبی آب بندی نمیکند با ریزش آب از این مهره ماسوره بر روی منبع شما دچار پوسیدگی و آسیب خواهد شد.

تصاویر تعویض منبع کویل دار

گاهی برای خارج کردن منبع کویل دار به دلیل محدودیت های فضای باید منبع قبلی را برش داده و بصورت تکه تکه از موتورخانه خارج شود.

و منبع جدید طبق مشخصات موتورخانه و فضای نصب سفارش و خریداری شود.

برش کاری منبع هزینه تعویض منبع کویل دار را افزایش میدهد اما در برخی شرایط گزینه دیگری وجود ندارد و انجام این کار الزامی است.

اما حتی بعد از خارج کردن منبع همچنان فضای کاری یا شرایط مناسب برای ورود منبع کویل دار جدید وجود نداشت میتوان از مبدل صفحه ای که بالاتر به آن اشاره شد استفاده کرد.

برچسب ها:

یک نظر برای «نصب و تعویض منبع کویل دار»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *