امروز همه میدانند تامین آب گرم جهت مصارف بهداشتی، شستشو و نظافت برعهده دستگاهی به نام آبگرمکن است.
وظایف آبگرمکن بر همگان آشکار است و توضیح و تشریح آن جز اتلاف وقت و حوصله خواننده مقاله نتیجه ای نخواهد داشت. پس از از فرصت به دست آمده استفاده می کنیم و به صورت تخصصی به تشریح آبگرمکن صنعتی می پردازیم.

در بسیاری از کارگاهها، کارخانجات ، مراکز صنعتی و عمومی تامین آب گرم جهت شستشو و استحمام پرسنل و کارگران به مشکلی اساسی تبدیل شده است. زیرا تولید حجم بالای آب گرم خارج از توان و ظرفیت دستگاه های خانگی است و بهره برداری از آنها با توجه به ااستهلاکشان امری پرهزینه خواهد بود. پس راه حل مشکل چیست؟

راه حل ساده است نصب آبگرمکن صنعتی

آبگرمکن صنعتی همانند آبگرمکن های خانگی یک سیکل ساده دارد و از مخزن و یک کوره تشکیل شده است. تفاوت این دو در ظرفیت، نوع مشعل و سیستم کنترل آنها است.

برای درک بهتر مطالب این مقاله ابتدا انواع آبگرمکن را بررسی میکنیم

انواع آبگرمکن صنعتی

آبگرمکن های صنعتی انواع متنوعی ندارند و بیشتر بر اساس نوع سوخت، شکل قرارگیری و نوع کوره تقسیم بندی می شوند. اما قبل از بررسی انواع آبگرمکن صنعتی اشاره به یک نکته خالی از لطف نیست:

به طور کلی آبگرمکن ها به دو دسته مستقیم و غیرمستقیم تقسیم می شود.

آبگرمکن های غیر مستقیم مانند منابع دوجداره، منبع کویل دار، مبدل صفحه و غیره که برای تامین آب گرم نیاز به یک منبع گرمایشی دیگر مانند: موتورخانه دیگ آبگرم ، پمپ و… دارند.

اما آبگرمکن های مستقیم آبگرمکن هایی هستند که منبع گرما مانند شعله مشعل به طور مستقیم آب بهداشتی را گرم میکند که آبگرمکن های صنعتی هم از این نوع هستند.

آبگرمکن های مستقیم خود به دو دسته لحظه‌ای و مخزنی تقسیم می‌شوند.
آبگرمکن‌های لحظه‌ای مانند آبگرمکن های دیواری ظرفیت محدودی دارند و آب را فقط در زمان استفاده برحسب نیاز گرم می کند.

اما آبگرمکن های مخزنی که اتفاقاً آبگرمکن صنعتی هم از این نوع است آب را در مخزن خود ذخیره و گرم می کند تا در زمان مورد نیاز از آن استفاده شود. ظرفیت حرارتی شعله این آبگرمکن ها کمتر از آبگرمکن های لحظه ای است به همین دلیل از ابتدای راه اندازی و شروع به کار آنها تا رسیدن دمای آب به میزان مورد نظر ممکن است زمان نسبتا زیادی صرف شود. این زمان براساس راندمان و طراحی مخزن و ظرفیت شعله از یک ساعت تا چند ساعت خواهد بود.

دسته بندی آبگرمکن صنعتی

آبگرمکن صنعتی بر اساس نوع سوخت

  • آبگرمکن صنعتی گازی
  • آبگرمکن صنعتی گازوئیلی
  • آبگرمکن صنعتی برقی

آبگرمکن صنعتی بر اساس شکل ظاهری

  • آبگرمکن صنعتی افقی یا خواییده
  • آبگرمکن صنعتی عمودی یا ایستاده

آبگرمکن صنعتی بر اساس نوع کوره

  • آبگرمکن صنعتی با کوره یک پاس
  • آبگرمکن صنعتی با کوره دو پاس

در آبگرمکن های گازی وگازوئیلی از مشعل هایی با همان سوخت استفاده می‌شود که از نوع گازوئیلی بیشتر در مناطقی که دسترسی به گاز شهر غیر ممکن یا سخت است استفاده می شود.

اما آبگرمکن صنعتی برقی کاملا متفاوت از این دو است زیرا این آبگرمکن ها کوره نداشته و در ازای آن از تعدادی المنت برقی متناسب با ظرفیت آبگرمکن و میزان مصرف استفاده می‌کنند.

این المنت ها ممکن است سه فاز یا تکفاز باشد ظرفیت حرارتی المنت های برقی بر اساس میزان مصرف قابل تغییر است و بر اساس سفارش ساخته می شود.

آبگرمکن صنعتی را می توان با دو نوع کوره سفارش داد: کوره تک پاس و کوره دو پاس

مطمئنا راندمان آبگرمکن صنعتی با کوره دو پاس بیشتر خواهد بود و اتلاف انرژی در این آبگرمکن ها کاهش پیدا خواهد کرد. اما باید بدانید ساخت آبگرمکن صنعتی با کوره دو پاس در تمام مدل ها و ظرفیت ها مقرون به صرفه نخواهد بود و معمولا در ظرفیت کمتر از ۲ هزار لیتر و به صورت عمودی ساخت آبگرمکن صنعتی پیشنهاد نمی شود.

 

ابگرمکن های صنعتی را می توان به دو صورت افقی (خوابیده) و عمودی (ایستاده) ساخت. در ظرفیت‌های ۱۵۰۰ لیتر و کمتر برای کاهش فضای اشغالی توسط این منابع می توان آنها را به صورت عمودی ساخت.

اما سفارش و ساخت آنها به صورت عمودی باعث کاهش طول کوره و لوله آتشخوار خواهد شد و راندمان دستگاه را به شدت کاهش می دهد. پیشنهاد می‌شود تا حد مقدور آبگرمکن صنعتی به صورت افقی سفارش و خرید شود.

نصب آبگرمکن صنعتی

پس از سفارش و خرید نوبت به نصب آبگرمکن صنعتی است.

در قدم اول پیشنهاد میکنیم نصب آبگرمکن صنعتی بر اساس مشخصات و دستورالعمل‌های شرکت سازنده انجام شود. هر چند که نصب آنها ساده است اما دقت به برخی نکات می تواند طول عمر دستگاه را چندین برابر کند.

ایران سرویس کار به عنوان پیمانکار نصب آبگرمکن صنعتی آماده خدمت رسانی به همشریان محترم در استان البرز و تهران می باشد.

در ادامه چند نکته نصب آبگرمکن صنعتی و نحوه لوله کشی و شرایط آن را بررسی خواهیم کرد.

سعی شده تا در این مقاله به تمام نکات زوایای انجام این کار اشاره شود اما مطمئناً این مقاله کامل نخواهد بود.

مایه مسرت و قوت قلب ماست که از تجربیات مفید شما در ارتقاء کیفیت علمی این مقاله استفاده کنیم.
لطفاً تجربه و اطلاعات خود را در خصوص نصب آبگرمکن صنعتی با درج درقسمت دیدگاه در اختیار خوانندگان قرار دهید.

نکات مهم نصب آبگرمکن صنعتی

نصب آبگرمکن صنعتی بر حسب شرایط محیطی و دستگاه خریداری شده ممکن است متفاوت باشد. اما در اینجا به نکات مهم نصب آبگرمکن صنعتی اشاره خواهیم کرد که مطالعه آنها قبل از نصب الزامی است.

برای نصب آبگرمکن دقت کنید که بر اساس ظرفیت و ابعاد آن فنداسیون و کف سازی مناسب را اجرا شود. برای محاسبه وزن قابل تحمل فنداسیون به وزن آب داخل آبگرمکن و همچنین وزن خود دستگاه توجه کنید.

بهتر است آبگرمکن یک شیب بسیار ملایم و کم به سمت مشعل خود داشته باشد و یا اگر از آبگرمکن صنعتی ۲ پاس استفاده می کنید این شیب به سمت خروجی دودکش باشد با احتراق مشعل به خصوص در ابتدای راه اندازی و با توجه به دمای پایین آب جداره داخلی لوله آتشخوار شروع به تعرق کردن می‌کند. این مایع که حاصل تقطیر گازهای و محصولات احتراق مشعل است به شدت اسیدی است و خاصیت خورندگی دارد و می‌تواند در طولانی مدت باعث آسیب به کوره آبگرمکن صنعتی شود. شیب خفیف باعث جمع شدن و خارج شدن آن از کوره آبگرمکن می شود.

طول دودکش مناسب و نصب کلاهک بر روی خروجی دودکش از دستگاه الزامی است.

عایق کاری و نصب آبگرمکن صنعتی در محلی به دور از وزش باد می تواند اتلاف انرژی را به شدت کاهش دهد.

نصب شیر یکطرفه در مسیر آب سرد ورودی باعث جلو گیری از بازگشت آبگرم به مسیر لوله آب سرد می شود. این اتفاق بیشتر پس از نصب آبگرمکن صنعتی راه اندازی آن رخ میدهد. پس از پر کردن آب سرد و روشن کردن مشعل دمای آب افزایش پیدا می کند و به طبع فشار آن نیز افزایش خواهد کرد.

اگر مسیر خروجی و شیرهای مصرف بسته باشند، فشار آبگرمکن بالا رفته و این فشار از میزان فشار آب شهر و یا پمپ هم فراتر میرود و اگر شیر یک طرفه نصب نشود با باز کردن شیر آب سرد در ساختمان آب گرم شده به دلیل فشار بالاتر در آبگرمکن در مسیر آب سرد جریان پیدا خواهد کرد.

افزایش فشار آب ناشی از افزایش دمای آب دلیل خوبی برای نصب شیر اطمینان بر روی آبگرمکن های صنعتی نیز خواهد بود شیر اطمینان متناسب با مشخص شدن ظرفیت آبگرمکن باید محاسبه و نقض شود.

هزینه نصب آبگرمکن صنعتی

یکی از سوالات متداول میزان هزینه نصب آبگرمکن صنعتی است.

این دستگاه به دلیل قابلیت و توانمندی هایی که گفته شد می تواند در هر جایی نصب شود. اما این انعطاف‌پذیری در انتخاب محل باعث غیر قابل پیش بینی بودن هزینه نصب آبگرمکن صنعتی می‌شود.

مجموع هزینه‌های نصب شامل: نصب آبگرمکن صنعتی، لوله کشی، برق کشی، هزینه حمل ، نصب اجزای الکتریکی و راه اندازی مشعل خواهد بود.

برای دریافت بهترین قیمت نصب آبگرمکن صنعتی با ما تماس بگیرید و یا با ارسال تصاویر آبگرمکن و محل نصب از طریق واتس اپ ۰۹۳۸۲۰۴۲۲۷۹ ازهزینه و قیمت آگاه شوید.

با توجه به تغییر روزانه قیمت لوازم لوله و اتصالات معمولاً سعی می کنیم فقط اجرت نصب آبگرمکن صنعتی را به مشتری ارائه دهیم و هزینه خرید تجهیزات جانبی و اتصالات بر حسب تقریب و پیش‌بینی محدود هزینه اعلام شود.

در زمان انجام نصب آبگرمکن صنعتی پس از خرید لوازم بر اساس فاکتور ، تسویه حساب انجام می شود.

برای کاهش هزینه نصب آبگرمکن صنعتی بهتر است نزدیک ترین محل به مصرف کننده برای آبگرمکن در نظر گرفته شود این کار در هزینه خرید لوله و اتصالات و اجرت لوله کشی نقش موثری خواهد داشت.

۳ نکته طلایی خرید آبگرمکن صنعتی

برای خرید آبگرمکن صنعتی بهتر است نکاتی در خصوص سفارش و خرید آن بدانید این نکات باعث کاهش هزینه خرید، کاهش هزینه نصب و کیفیت بالاتر دستگاه خریداری شده شما خواهد شد.

اولین نکته خرید آبگرمکن صنعتی

اولین نکته‌ای که باید به آن دقت کنید انتخاب ظرفیت مناسب است. آبگرمکن های صنعتی به دلیل شکل و قرار گیری کور و مشعل در ظرفیت پایین راندمان بسیار کمی دارد در ظرفیت های زیر ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ لیتر اتلاف انرژی و راندمان کم مشهود است. پس پیشنهاد میشود حدالامکان دستگاه ظرفیت بالاتر خریداری شود.

نکته دوم خرید آبگرمکن صنعتی

بهترین حالت قرارگیری منبع حالت افقی یا خوابیده آن است زیرا در این حالت طول کوره مشعل بیشتر خواهد شد و این موضوع به شدت روی راندمان موثر است.

هر چقدر طول لوله کوره آبگرمکن صنعتی بیشتر باشد انتقال حرارت شعله به آب نیز بیشتر و باعث کاهش دمای دود خروجی از دودکش و افزایش راندمان خواهد شد.

نکته سوم خرید آبگرمکن صنعتی

نکته سوم در خرید آبگرمکن صنعتی ، تعداد پاس کوره آبگرمکن است .

قیمت آبگرمکن صنعتی ۲ پاس مطمئناً بسیار بالاتر از نمونه تک پاس آن خواهد بود. اما افزایش سرعت گرمایش آب ، کاهش مصرف سوخت ، کاهش دمای دودکش و نهایتاً راندمان بالاتر از مزایای آبگرمکن های صنعتی دو پاس می باشد.

خرید آبگرمکن صنعتی دو پاس با توجه به افزایش قیمت حامل های انرژی در زمان کوتاهی بازگشت سرمایه خواهد داشت.

برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *