نصب و تعویض منبع دوجداره

منبع دوجداره دستگاهی ساده اما پر استفاده جهت گرمایش آب مصرفی ساختمان می باشد. این دستگاه از یک منبع و یک لایه جداره رویی تشکیل شده است که در منبع میانی آب مصرفی ذخیره و گرم می شود و در لایه رویی آب گرم موتورخانه در جریان است.

منبع دوجداره معمولا بصورت افقی و در سطحی بالاتر از دیگ موتورخانه نصب می شود. این کار باعث می شود که بتوان در فصل تابستان پمپ را خاموش و با باز کردن شیر بای پاس (کنار گذر) پمپ آب گرم دیگ موتورخانه بصورت طبیعی گردش داشته باشد و آب منبع دوجداره گرم شود. از سوی دیگر این نحوه نصب منبع دوجداره سبب کاهش فضای اشغالی در موتورخانه می شود.

نصب منبع دوجداره در موتورخانه های مرکزی و نزدیک به دیگ شوفاژ و پمپ سیرکوله انجام میشود تا مسیر لوله کشی کوتاه تر و اتلاف حرارتی بسیار کمتر میشود. اینکار تولید آبگرم سانترال یا مرکزی نامیده میشود اما در برخی از ساختمان های وسیع و با فاصله زیاد از شوفاژخانه مرکزی منبع دوجداره یا مولد آبگرم مصرفی در بخشهایی از ساختمان و در فاصله ای دورتر از موتورخانه نصب می شود.

منابع تولید آبگرم مصرفی به طور کل دارای تعدادی ورودی و خروجی آب هستند که بر حسب نوع دستگاه سایز و محل قرار گیری آنها متفاوت است این کانکشن ها یا بوشنهای ورودی و خروجی در منبع دوجداره به شرح زیر است که در زمان نصب باید به آن توجه کرد. اتصال اشتباه باعث کاهش راندمان و عدم کارکرد صحیح دستگاه میشود.

ورودی آب سرد ( آب شهر) : این اتصال معمولا روی منبع اصلی (منبع میانی) و سمت پایین قرار دارد. البته باید توجه داشت زمان نصب منبع دوجداره روی پایه ها اتصالات روی منابع یا به سمت بالا باشند یا به سمت پایین و هیچ اتصالی به جز اتصال برگشت آبگرم مصرفی در مرکز منبع میانی قرار میگیرد.

خروجی آبگرم مصرفی : بوشن خروجی آبگرم به سمت مصرف کننده در بالا منبع میانی و در جهت مخالف ورودی آبسرد قرار میگیرد. این دستگاه ها ممکن است دارای دوخروجی در بالا باشند. توجه شود که موقع نصب منبع دوجداره این دو بوشن خروجی سمت بالا قرار گیرد. یکی از این دو بوشن خروجی برای نصب شیر اطمینان و دیگری برای خروجی آبگرم مصرفی می باشد.

ورودی آبگرم دیگ موتورخانه: بروی جداره رویی منبع دوجداره در سمت بالا محل نصب ورودی آبگرم از دیگ می باشد.

خروجی آبگرم دیگ موتورخانه: در سمت پایین روی جداره رویی در سمت مخالف ورودی آبگرم دیگ قرار دارد.

برگشت آبگرم مصرفی: بروی منبع اصلی و در مرکز قرار دارد که ممکن است بر حسب فضای دردسترس در سمت خروجی آبگرم یا ورودی آبسرد می باشد. شرایط نصب منبع دوجداره و اتصال برگشت آبگرم مصرفی براساس لوله کشی انجام شده متفاوت و متغیر است. اما در صورت امکان اتصال لوله برگشت آبگرم مصرفی در سمت ورودی آب سرد مناسب تر است

نصب منبع دوجداره

سوراخ شدن منبع دوجداره

منبع دوجداره هم مانند تمام تجهیزات موتورخانه عمر مفیدی دارد که البته این طول عمر رابطه مستقیمی با جنس بدنه ، نوع جوش کاری ، نوع عایق کاری و عوامل بسیار دیگری دارد که برخی از مهمترین انها را بررسی خواهیم کرد

خم کاری و جوشکاری :

مهمترین عامل سوراخ شدن منبع دوجداره جوش کاری و خم کاری منبع اصلی است. اگر به تمام منابعی که سوراخ شده اند دقت کنید متوجه خواهید شد که در اکثر موارد محل آسیب دیدگی منابع دوجداره از محل خمکاری عدسی های دو سمت است.

در زمان خمکاری به دلیل اعمال فشار توسط جک های هیدرولیک بصورت سرد ضخامت ورق کم شده و پس از جوشکاری که نزدیک این محل است باعث نازکتر شدن آن میشود.
بعد از خمکاری نوبت به جوشکاری منبع است که باتوجه نزدیکی محل جوش با محل خمکاری اولین نقطه سوراخ شدن منبع دوجداره را میتوان به سادگی پیش بینی کرد.

سختی آب

منابع دوجداره آب سرد ورودی را با دمای تقریبی ۵ الی ۱۲ درجه را به دمایی در حدود ۵۰ الی ۶۰ درجه می رساند این افزایش دما سبب افزایش سریع ضریب رسوب گذاری آب وایجاد رسوب در جدار داخلی خواهد شد. رسوب خاصیت خورندگی بسیار زیادی دارد.

فشار آب

در منبع دوجداره هر چقدر فشار آب افزایش یابد احتمال سوراخ شدن نیز افزایش خواهد یافت.

البته اگر فشار آب ساختمان بیشتر از حد معمول باشد در زمان سفارش میتوان با اعلام این موضوع ضخامت و مشخصات منبع را براساس فشار ساختمان طراحی و ساخته شود.

اگر از پمپ آب در ساختمان استفاده میکنید تا حدالامکان فشار آن را کاهش دهید.

سوراخ شدن منبع دوجداره

تعویض منبع دوجداره

اگر به هریک از دلایل بالا منبع سوراخ شد بهترین راه تعویض منبع دوجداره است. زیرا سوراخ شدن منبع دوجداره نشانه ای از پوسیدگی ورق بدنه آن است شاید بتوان با جوشکاری به طور موقت نشتی را رفع و سوراخ را پوشش داد اما همانطور که در موضوع دلایل سوراخ شدن منبع مبحث خم کاری و جوشکاری بیان شد عملیات جوشکاری خود باعث کاهش ضخامت ورق می شود.

اگر به منابع دوجداره ای که سوراخ شده اند و مجدد جوشکاری شده اند دقت کنید متوجه خواهید شد که سوراخ های جدید دقیقا از کنار محل جوشکاری قبل خواهد بود و این دلیل کاملا موجه ای برای تعویض منبع دوجداره پس از سوراخ شدن می باشد.

در برخی موارد دلیل سوراخ شدن منبع طی شدن عمر مفید آن نبوده و یک تنش فیزیکی یا ضربه مسبب این اتفاق ایت آنگاه اگر آسیب مختصر و کوچک باشد ترمیم و جوشکاری راهی اقتصادی و به صلاح است اما در صورت آسیب جدی بهتر است منبع دوجداره تعویض یا بصورت ناحیه ای ترمیم شود ( ورق قسمت اسیب دیده به کل عوض شود مثلا اگر یکی از دوسر منبع دچار اسیب شده کلا عدسی عوض شود)

 

هزینه تعویض منبع دوجداره

هزینه تعویض منبع دوجداره به طور کلی شامل چند بخش می شود در اینجا سعی می شود با تشریح این هزینه ها راهی برای کاهش آنها پیشنهاد کنیم

هزینه حمل منبع: این هزینه معمولا بر عهده خریدار می باشد اما گاهی سازندگان یا فروشندگان منبع دوجداره به عنوان تخفیف یا پاره ای از خدمت خود حمل را برعهده میگیرند.

ایران سرویس کار نیز در صورت قرارداد خرید و نصب منبع دوجداره حمل و نقل را به صورت رایگان برای مشتریان خود انجام خواهد داد

هزینه خرید لوله و اتصالات : تعویض منبع دوجداره به معنی تغییر جای لوله و اتصالات است و هیچ سازنده ای نمیتواند دقیقا منبعی مشابه منبع قبلی بسازد البته جهت کاهش هزینه خرید لوله اتصالات بهتر است در زمان سفارش و خرید منبع ابعاد و مشخصات محل بوشنهای منبع قبلی را به فروشنده داده تا تعویض منبع دوجداره با کمترین تغییرات در لوله کشی انجام شود فراموش نکنید گاهی هزینه خرید این لوازم با هزینه نصب یا خرید منبع برابری میکند

هزینه تعویض منبع دوجداره: اجرت تعویض منبع معمولا براساس محل قرار گیری، ظرفیت منبع ،میزان تغییرات لوله کشی و … محاسبه می شود بنابراین نمیتوان معیار مشخصی برای آن تعیین کرد و برای تعیین اجرت تعویض منبع دوجداره نیاز به بازدید محل می باشد.

تعمیر منبع دوجداره

منبع دوجداره دارای سیستم پیچیده نمی باشد پس تنها خرابی که میتواند موجب درخواست شما برای تعمیر شود، سوراخ شدن آن است.
سوراخ شدن منبع دوجداره دو دلیل اصلی دارد. قبل از تعمیر منبع دوجداره خود حتما این دو علت را بررسی کنید.

  1. سوراخ شدن به علت فرسودگی و پایان طول عمر مفید منبع دوجداره.
  2. سوراخ شدن منبع دوجداره به دلیل ضربه فیزیکی ، نوسان فشار زیاد و یا عملیات جوشکاری روی آن.

در علت اول تعمیر منبع دوجداره به شما پیشنهاد نمیشود زیرا با صرف هزینه پس مدت کوتاهی مجددا مشکل به سراغ شما خواهد آمد.
برای اطمینان از سوراخ شدن منبع به دلیل بند ۱ باید ضخامت ورق ، طول عمر و شرایط فیزیکی بررسی شود.

در علت دوم که تشخصی ساده تری دارد انجام تعمیرات بروی منبع دوجداره به صورت کلی یا جزیی قابل انجام است.
سهل انگاری یا غفلت در زمان انجام هر عملیاتی در موتورخانه و وارد شدن هر شوک فیزیکی یا قوس الکتریکی موجب آسیب به منبع شده و در همان زمان یا مدت زمان کوتاهی موجب سوراخ شدن منبع میشود.

نحوه هواگیری منبع دوجداره:

منابع دوجداره پس از نصب فقط بروی مسیر آبگرم ورودی و خروجی دیگ نیاز به هواگیری دارد و منبع اصلی و مسیر آبگرم مصرفی با باز کردن شیر آب در هر واحد بصورت طبیعی هواگیری خواهد شد.
برای هواگیری مسیر آب دیگ در بالاترین قسمت این خط که در اکثر موارد روی لوله آبگرم رفت (ورودی به منبع دوجداره) می باشد یک شیر هواگیری دستی یا اتوماتیک نصب می شود.
در این زمان بهتر است برای هواگیری پمپ گردش آبگرم را خاموش و سپس منبع دوجداره را هواگیری کنید

اگر موتورخانه شما دارای منبع انبساز باز است بعد از اتمات آبگیری و هواگیری منبع دوجداره حتما سطح آب منبع انبساز را چک کنید.

برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *